Si të krijoni një llogari të re me produkte të pëlqyera

E themeluar në vitin 2008, Heficed është një ofrues i hostimit të shkallëzuar dhe të personalizueshëm. Ka në shënjestër vetëm zhvilluesit, dhe do t’ju duhet njohuri për linjën e komandës madje edhe për të krijuar një llogari.


Nëse po mendoni të regjistroheni për Heficed, ky udhëzues do t’ju marrë një proces mjaft të gjatë për ta bërë këtë. Sapo të keni mbaruar, nëse jeni të entuziazmuar të mësoni më shumë rreth kompanisë, drejtohuni në rishikimin tim, i cili mbulon shërbimet e ofruara nga Heficed në më shumë detaje.

Si të krijoni një llogari të re me produkte të pëlqyera

Hapi i parë: Zgjidhni planin tuaj

Ndërsa desha të testoja procesin e instalimit të WordPress, zgjodha një nga planet e pritjes së cloud, Kronos Cloud. Shtë një zgjidhje e zhveshur metalike që mund të konfigurohet me Windows ose Linux OS.

Si të krijoni një llogari të re me imazhin e përshkruar1

Hapi i dytë: Krijoni një llogari

Pas zgjedhjes së planit tuaj, hapi tjetër është të vendosni adresën tuaj të emailit dhe të pranoni termat dhe kushtet. Ose, nëse preferoni, mund të zgjidhni të regjistroheni në profilin tuaj ekzistues Google, Microsoft, GitHub, ose LinkedIn.

Si të krijoni një llogari të re me imazhin e përshpejtuar2

Hapi i tretë: Verifikoni adresën tuaj të emailit

Hapi tjetër është të verifikoni adresën tuaj të emailit duke klikuar një lidhje në një email (të cilin e gjeta në dosjen time të spam-it).

Si të krijoni një llogari të re me figurën e përshkruar3

Hapi i katërt: Përfundoni krijimin e llogarisë tuaj

Sapo të godisni Log In, do të drejtoheni përsëri në faqen e internetit të Heficed. Në këtë pikë, duhet të shkruani më shumë detaje personale, por është e thjeshtë. Klikoni Submit dhe më pas futuni në pultin tuaj.

Si të krijoni një llogari të re me figurën e përshkruar4

Hapi i Pestë: Krijoni një Organizatë

Hapi tjetër është pak dublikatë e atij të mëparshmi, pasi është i dizajnuar që zhvilluesit me klientë të shumtë të krijojnë kompani individuale. Do t’ju kërkohet të krijoni një organizatë duke plotësuar disa informacione personale të shkurtër.

Si të krijoni një llogari të re me imazhin e përshpejtuar5

Hapi i Gjashtë: Vendosni Informacionin e Pagesës

Hapi tjetër është të zgjidhni mënyrën se si dëshironi të paguani. Opsionet përfshijnë Visa, American Express, Discover, PayPal, cryptocurrency dhe AliPay. Kështu që ju keni shumë më tepër zgjedhje sesa me shumicën e hosteve.

Si të krijoni një llogari të re me figurën e përsosur 6

Hapi i Shtatë: Filloni

Pasi të keni krijuar organizatën tuaj, mund të filloni zyrtarisht. Klikoni në organizatë në pikën e sipërme të djathtë dhe zgjidhni, e menduat, Filloni. Në këtë pikë, do të filloni të shtoni paketat tuaja të pritjes.

Hapi i tetë: Zgjidhni planin tuaj

Tjetra, ju jepet mundësia të zgjidhni shërbimin tuaj. Opsionet përfshijnë Switch (platformë të automatizuar të menaxhimit të IP), Kronos Cloud (makina virtuale me menaxhim të thjeshtë të burimeve), dhe Heficed Connect (trafik i përzier i Internetit për lidhje më të mirë dhe bandwidth). Bazuar në këshillat e agjentit të bisedës live, unë përzgjodha Kronos Cloud.

Si të krijoni një llogari të re me imazhin e përshkruar7

Hapi i nëntë: Krijoni një VM të re

Tjetra, ju duhet të vendosni makinën tuaj virtuale. Do t’ju kërkohet të zgjidhni nga faturimi mujor ose në orë, vendndodhja e serverit (Gjermani, Sh.B.A, Amerika e Jugut, ose Afrika e Jugut), dhe sistemi operativ Windows ose Linux. Do të duhet të zgjidhni më shumë konfigurime teknike, të tilla si madhësia e procesorit dhe memorja, “lojëra elektronike” rezervë, dhe një përzgjedhje e marrëveshjeve të ndryshme të nivelit të shërbimit (SLA).

Me qëllim të testimit, unë zgjodha për faturimin mujor (në orë kërkonte një depozitë të madhe), serverët gjermanë dhe një sistem operativ Linux, dhe lashë gjithçka tjetër në pozicionet e paracaktuar. Ishte e lehtë, por tepër teknike për shumicën e pronarëve të faqeve të reja të internetit.

Si të krijoni një llogari të re me figurën e përshkruar8

Hapi i dhjetë: Shtoni një çelës SSH

Para se të krijoni serverin, duhet të shtoni një çelës publik SSH. Nëse jeni fillestar, kjo mund të tingëllojë mjaft teknike. Ajo përfshin të shkoni drejt Terminalit tuaj dhe gjenerimin e çelësit. Me atë në dorë, kthehu në procesin e krijimit të llogarisë dhe futeni atë në fushën e zbatueshme.

Si të krijoni një llogari të re me imazh të përsosur9

Hapi 11: Paguajeni për hostimin tuaj

Pasi të keni zgjedhur Krijo VM, do t’ju kërkohet të shkruani informacionin tuaj të pagesës, dhe pasi të keni paguar, duhet të prisni derisa të krijohet shembulli juaj. Do ta dini se është i plotë pasi të ketë një njoftim të vogël në kokën e pultit.

E qetë, por 11 hapa është shumë

Ky është një proces i gjatë i konfigurimit. Kërkon 11 hapa dhe njohuri të Terminalit. Ndërsa ndërfaqja është miqësore për përdoruesit dhe e lehtë për të lundruar, është shumë e fuqishme për shumicën e pronarëve të faqeve të internetit fillestare.

Gjithashtu, ky shitës siguron vetëm infrastrukturën e pritjes, kështu që është larg nga një dyqan me një ndalesë. Do gjë përveç hostimit në re do të duhet të blihet nga diku tjetër, për shembull, emrat e domain dhe certifikatat SSL, dhe rrjetet e shpërndarjes së përmbajtjes (CDN) nuk janë në dispozicion nga Heficed.

Shumica e pronarëve të faqeve fillestare do të ishin shumë më mirë me një host si SiteGround, Bluehost, ose FastComet, të cilat ofrojnë më shumë se mjaft tipare lehtësie të përdorimit për të filluar që të filloni pa ndonjë bujë. Heficed është thjesht për administratorë dhe zhvillues të nivelit të avancuar, të cilët do të duan të drejtoheni tek një përmbledhje e thelluar për të mësuar më shumë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map