Rishikimi i HiChina 2020 – Nuk po mban lart

HiChinaNëse jeni me nxitim dhe thjesht dëshironi në fund të fundit: për të njëjtin çmim si HiChina mund të merrni serverë shumë më të mirë me mbështetje 24/7 me Hostinger, pra pse edhe te bezdis?!


HiChina dikur njihej si “GoDaddy” e Kinës dhe është një nga regjistrat e parë dhe më të mëdhenjtë e regjistruesve të domain-it të certifikuar nga ICANN dhe ofruesit e pritjes. Që atëherë është blerë nga cloud Alibaba në vitin 2009 dhe pothuajse plotësisht është asimiluar në kompaninë e saj mëmë. Si i tillë, shumica e funksioneve të tij si pritja dhe mbështetja tani sigurohen përmes Alibaba Cloud. Ndërsa linjat midis tyre janë bërë të paqarta, HiChina ka qenë gjithmonë një ofrues i njohur i pritjes së shërbimit që shërbeu si portë për në Kinë për shumë biznese të huaja.

Karakteristikat dhe lehtësia e përdorimit

Përmes kompanisë mëmë Alibaba, HiChina nuk është vetëm një nga regjistruesit më të mëdhenj të domain-e të regjistruar në ICANN të Kinës, por edhe ofruesit e pritjes që ofrojnë:

 • Regjistrimi i zbritur i domain
 • Menaxhimi i Alibaba Cloud DNS
 • Alibaba Cloud CDN me 1.500 nyje globalisht
 • Web multisite, me shumë nivele dhe host WordPress
 • Zgjidhjet e pritjes së postës elektronike të shkallës së ndërmarrjes
 • Rezervimi dhe rikuperimi i cloud
 • Ruajtje e ndryshueshme dhe e konfigurueshme e cloud me opsione SSD

Do të duhej më pak kohë duke renditur atë që zgjidhjet e pritjes dhe infrastrukturës së re, Alibaba nuk ofron. Nuk ka të njëjtin katalog shterues si konkurrenti i tij amerikan AWS, por është një platformë mbresëlënëse që është pothuajse po aq fleksibël dhe i shkallëzuar.

Ajo gjithashtu ka investuar shumë në infrastrukturën e saj me qendrat e të dhënave në mbi 19 lokacione globale, 56 zona globale të disponueshmërisë dhe 1.500 nyje rrjeti në mbi 70 vende në gjashtë kontinente. Kjo duhet t’i japë pranisë tuaj në internet një shtrirje globale. Ka investuar shumë në Sh.B.A me mbi 200 nyje dhe dy qendra të të dhënave atje.

Burimet zakonisht shpërndahen bujarisht. Edhe studentët mund të marrin një thelb të CPU-së, memorje 2 GB, ruajtje 40 GB dhe trafik 1.000 GB për një pjesë të çmimit të asaj që do të kushtojë pritja e ngjashme e aplikacionit të bazuar në cloud.

Prmimet dhe Mbështetja

Si një konkurrent i drejtpërdrejtë i AWS nga brenda Kinës, Alibaba ndjek shumë nga të njëjtat praktika të faturimit. Ju mund të zgjidhni të paguani një shumë të caktuar çdo muaj për një nga paketat e para-konfiguruara ose të paguani-si-ju-shkoni, ku do të faturoheni në intervalet orë. Sidoqoftë, do të paguani tarifa me zbritje nëse paguani një abonim në bazë të parapaguar.

Ai gjithashtu ka një mundësi unike provë falas ku mund të përdorni pothuajse cilindo nga produktet falas, për kohëzgjatjen në të cilën do t’ju kushtonte deri në 300 dollarë.. Kjo do të thotë se gjatësia e provës varet nga produkti që ju zgjedhni (si dhe çfarë konfigurimi). Mund të jetë diku nga një muaj në gjashtë muaj, apo edhe një vit.

Një gjest i zhytur në mendime prej tyre është projekti “Cloud Wing” që ofron zbritje të madhe (mbi 90%) që pret për “studentët”. Në fakt, kushdo nën moshën 25 vjeç automatikisht kualifikohet. Kjo vlen për serverët e aplikacionit dhe serverët elastikë të cloud.

Për më tepër se kaq, ju mund të gjeni pothuajse çdo lloj zgjidhje pritëse në çdo shkallë dhe me pothuajse çdo çmim. Uditërisht, shumë prej produkteve të AWS funksionojnë më lirë, por Alibaba është akoma tepër konkurruese.

Pavarësisht se ku jeni në botë, ju gjithashtu mund të ndiheni të sigurt duke ju besuar atyre paratë tuaja pasi që një gamë e gjerë e metodave të njohura të pagesave ndërkombëtare pranohen së bashku me mbështetje për faturimin për mbi 169 vende, dhe faturim në USD.

Mbështetja e HiChina gjithashtu është marrë plotësisht nga Alibaba. Ajo ofron paketa mbështetëse me paketën Themelore që ofrojnë mbështetje me email, si dhe kohë përgjigjeje nën 36 orë brenda orarit të punës. Mbështetja e ndërmarrjes zhbllokon biletën, mesazhin e menjëhershëm dhe mbështetjen e telefonit në të gjitha orët dhe kohën e garantuar të përgjigjes nën 15 minuta për çështje kritike në dispozicion 24/7. Ekziston gjithashtu një qendër masive ndihme me dokumentacionin, FAQ dhe një forum të komunitetit.

HiChina

Sa kushton HiChina? HiChina ofron plane të shumëfishta me çmim më të lartë deri më të ulët. Mimi varet nga lloji i planit të hostit që ju zgjidhni. Ju mund ta shihni tabelën e azhurnuar të çmimeve (azhurnuar çdo javë) më poshtë.
Cilin plan HiChina duhet të marr? Rekomandimi im është të filloni me një plan më të lirë. Gjithmonë mund të azhurnoni më vonë. HiChina mund t’ju ndihmojë në shpërnguljen në një plan më të shtrenjtë. Rritja e vizitorëve shumë herë kërkon më shumë sesa pritej dhe nuk duhet të paguash shumë para derisa të lind nevoja. Sigurisht, nevojat tuaja mund të ndryshojnë, dhe ju mund të konsultoheni me një ekspert pritës nga HiChina këtu.
Sa e mirë është mbështetja e klientëve të HiChina? HiChina nuk renditet si një nga hostet kryesorë të faqes sonë të internetit. Por kjo gjithashtu mund të jetë rezultat i HiChina të qenit i vogël, nën radar, ofrues pritës. Ka përparësi për një kompani të vogël pritëse – si një klient, ju jeni më të rëndësishëm për ta. Ju gjithashtu mund të shikoni krahasimin tonë të shërbimet më të njohura të mbajtjes së faqes këtu.

Si përputhet HiChina në konkurs?

HiChina është shumë një mashtrim në makinën gjigante të pritjes Alibaba Cloud. Sidoqoftë, ajo po fiton shpejt konkurrencën e saj ndërkombëtare AWS dhe ndoshta mundësi më të mirë nëse tregu i synuar është në Kinë.

Para se të merrni një vendim, ne ju rekomandojmë të shikoni disa kompani alternative pritëse, të cilat ne ju rekomandojmë shumë.

rekuizitë

 • Infrastruktura e jashtëzakonshme në Kinë dhe jashtë saj
 • Flexiblemime fleksibël dhe të përballueshme
 • Mbështetje globale e faturimit
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave

Cons

 • Mund të jetë e ndërlikuar për të mbështetur kokën rreth shërbimeve
 • Disa shërbime janë më të kushtueshme se AWS
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map